Загадковий діагноз. ВСД (Вегето-судинна дистонія)

Поділитись:
Share on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Цей пост я давно планував написати, і ось прийшов довгожданий момент. Хочу розповісти вам про цікаве захворювання, яким мені самому довелося перехворіти. Мова піде про вегетативну дисфункцію або вегето-судинну дистонію, яку лікарі часто називають “невидимою” хворобою. Все через те, що цей діагноз може ховатися за безліччю прихованих симптомів, які на перший погляд здаються причиною звичайної втоми, або нервового перенавантаження.

ВСД (Вегето-судинна дистонія) – хвороба, яка пов’язана  з порушенням діяльності вегетативної нервової системи, що виконує дві основні функції:

 1. Зберігає та підтримує постійність внутрішнього середовища організму (температуру тіла, артеріальний тиск, частоту серцевих скорочень, частоту дихання, швидкість обміну речовин, діяльність залоз внутрішньої та зовнішньої секреції і т.д.)
 2. Мобілізує функціональні системи організму для пристосування (адаптації) до мінливих умов зовнішнього середовища (фізичній і розумовій діяльності, до стресу, до зміни погоди, клімату і т.д.)

ВНС

Крім того, хвороба тісно пов’язана ще з однією системою організму – серцево-судинною. Вегетативна нервова система та судинна система переплітаються між собою та функціонують як єдине ціле.

Ознаки хвороби

Це далеко не всі симптоми цього прихованого захворювання, а лише ті, що зустрічаються найчастіше.

 • Загальна слабкість, підвищена втомлюваність (розумова, фізична).
 • Погіршення пам’яті.
 • Головні болі, запаморочення.
 • Порушений сон.
 • Нестабільний, підвищений або понижений артеріальний тиск.
 • Нервозність, роздратованість.
 • Нестабільна температура тіла.
 • Болі в області серця.

ВСДАле на цьому перелік скарг, характерних для цього «багатоликого» захворювання, не закінчується. Поряд з перерахованими симптомами, людину можуть турбувати:

“Зітхання”
При вегето-судинній дистонії (ВСД) майже завжди виникають дихальні розлади. З’являється прискорене поверхневе дихання при незначному фізичному навантаженні та хвилюванні, відчуття утрудненого вдиху, бажання і потреба періодично глибоко видихати повітря.

Залежність від погоди
Метеозалежність здавна викликала подив і навіть страх людини перед незрозумілими явищами природи. Людей, які відчували погоду, називали “ходячі барометри”, “пророками погоди”. Особливо різко зміну погоди і скачки атмосферного тиску відчувають люди з діагнозом ВСД.

Панічні атаки

Мабуть, один з найнеприємніших симптомів цього захворювання. Приступ виникає раптово, іноді в закритих приміщеннях, іноді в транспорті, а іноді без прив’язки до конкретного місця. Характерними ознаками цього приступу є:

 1. Запаморочення.
 2. Миготінням мушок перед очима.
 3. Відчуття нестачі повітря.
 4. Відчуттям сильного серцебиття.
 5. Болі в серці, шлунку іноді нудота.
 6. Слабкістю в ногах – “ватяні ноги”.

Крім того, можуть бути присутні ще:

 1. Страх зійти з розуму.
 2. Страх смерті.
 3. Відчуття, що все навколо змінилося – фарби потьмяніли, звуки стали приглушені.

Типи прояву ВСД

1. Гіпотонічний тип. Тиск постійно знижений. Часто виникає м’язова слабкість, головний біль, стомлюваність. Виникає запаморочення, руки і ноги холонуть, іноді бувають непритомність.
2. Гіпертонічний тип. Тиск постійно підвищений. У багатьох на самопочутті це не відбивається і виявляється тільки під час медичного огляду. Іноді виникає головний біль, втомлюваність.
3. Кардіальний тип. Виникають серцеві болі, задишка і серцебиття через здавлювання міжреберних нервів, що виходить з хребта (симптом міжреберної невралгії). Може спостерігатися тахікардія, дихальна аритмія.

Лікування

При лікуванні вегето-судинної дистонії широко використовуються немедикаментозні методи: нормалізація способу життя, лікувальна фізкультура, заміські прогулянки, туризм, санаторно-курортне лікування, що гартують процедури, психофізичне тренування, відпочинок на свіжому повітрі. Комплексне застосування лікарських препаратів, фізіотерапевтичних процедур проводиться за призначенням лікаря.

Тест для виявлення ознак вегетативних змін (А. М. Вейн, 1998 р.)

[table id=1 /]

Якщо сума балів  перевищує 15, є підозри наявності вегето-судинної дистонії. Зверніться до лікаря!

Богдан Яловський

студент медичного факультету №1 at Вінницький національний медичний університет ім. М.І.Пирогова
Автор та засновник цього блогу. Незважаючи на всі складнощі, мені подобається вивчати медицину, здобувати нові знання. З кожним роком я все блище наближаюсь до гордого звання Лікаря України!
Поділитись:
Share on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone
 • Доброго дня, так, до лікарів зверталася з цією захвор. вже десь років 5-8. До цих пір не знайшла ні одного препарату,який би вилікував мене,або хоча б знімав симптоми. Останнім часом пересуваюся вже тільки на машині. Бо ходити пішком більше 20 м. вже майже для мене, через сильне головокружіння і захитування. Хтось стикався з цим?

  • Богдан Яловський

   Особисто я страждав від подібних симптомів, тільки вони в мене траплялись раптово, і доволі швидко проходили. Панацеєю для мене став спорт та контрастний душ. За пів року я й забув, що це таке, хоча до цього думав, що буду страждати все життя. Важко знайти препарат, який би повністю знімав симптоми. Тут багато чого залежить від особливостей Вашого організму.

 • Тетяна

  Добрий вечір! У мене після перенесеного стресу(раптова смерть мами),потім затоплення квартири і тепер на сквозняках (сушимо квартиру),у мене появилися всі ці симптоми-особливо тиск тов нормі,то низький,то високий(причому лише нижнє високе),часто хочеться дихати на повні груди,якби не вистачає кисню,легенько поболює в серці,нічого не хочеться робити ,тай не радує ніщо…Легше стає після барбовалу….Порадьте щось,щоб не запустити це все,так як лише місяць …

  • Богдан Яловський

   Добрий вечір, Тетяна.
   У Вашому випадку найкращим рішенням буде візит до лікаря. До терапевта або невропатолога. Потрібно виключити всі інші захворювання та пройти повне обстеження. Це дасть змогу зрозуміти причину Вашої хвороби та вкаже на тип ВСД. Аж потім можна говорити про лікування. Виключіть (якщо є) шкідливі звички, більше гуляйте на свіжому повітрі. На ранніх стадіях свого захворювання я також приймав Барбовал – був позитивний ефект. Також не завадять вітаміни групи В: мульти-табс В комплекс, Неуробекс, Нейровітан, Нейрорубіну, плібекс і т.п.
   Ви потребуєте кваліфікованого лікування. Тому не затягуйте зі зверненням до лікаря.
   Якщо будуть питання звертайтесь в будь-який час в скайп – bodya-flink, або залишайте коментар тут, буду радий допомогти.

 • Ірина

  Пане Богдане,

  Дуже дякую за ваш допис. Поділіться будь-ласка досвідом як ви вилікувалися. Мені цікаво до якого лікаря звертатися. Я проживаю в Польщі і тут до спеціаліста потрібне скерування. На разі я звернулася до лікаря першого контакту. Спостерігаю за тиском. В мене буквально останнім часом бувають періоди підвищеного тиску. Раніше цього не було. Протягом останніх кількох років я пережила багато травм (інфаркт у батька, внутріутробна смерть дитини за тиждень до пологів., раптова хвороба чоловіка, а потім майже зразу наступна психологічна важка вагітність під спостереженням, яка закінчилася добре). Зараз недоспані ночі, хвилювання за маленьку дитину, грудне годування, і так далі. Всі симптоми які ви перерахували є. Є зітхання, потовиділення, тахікардія і підвищений тиск, а ще зранку онімілі стопи, як встаю з лежачого положення.
  Напишіть будб-ласка. Буду дуже вдячна

 • Появився нарещі препарат від ВСД це Кратас супер ліки

 • Появився нарещі препарат від ВСД це Кратал супер ліки

  • Взагаліто ВСД це видумана хвороба самим носієм (хворим ) чим менше брати до голови тим швидше пройде на собі переконався але перевірка у лікаря ще нікому не зашкодила

   • Тетяна

    шо да то да – головне взятися за себе і перестати прислухатися -типу -там мя колє ,там мя болє,особливо ,коли цьому стану передував стресс…Я вже майже прийшла до норми.

  • Іванна

   Добрий вечір Олександр. Ви цей препарат приймали? Розкажіть детальніше будь-ласка.Бо мені здається що я вже цього не позбудуся ніколи (( 😎

 • Іванна

  Доброго здоров”я всім! Хтось пробував цей препарат Кратал? Що можете сказати? 😐
  І якщо хтось може підсказати,чи можна одночасно з ним приймати Ципралекс???
  Дякую наперед за пораду! 😐 😆

 • Pingback: ТОП-5 сайтів для онлайн консультацій лікаря | MedBlog()

 • Alina Vozniuk

  мені допоміг препарат “кортексін”.стало набагато легше після того як проколола курс цих уколів.(консультуйтесь зі своїм лікарем)