Загадковий діагноз. ВСД (Вегето-судинна дистонія)

Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Цей пост я давно планував написати, і ось прийшов довгожданий момент. Хочу розповісти вам про цікаве захворювання, яким мені самому довелося перехворіти. Мова піде про вегетативну дисфункцію або вегето-судинну дистонію, яку лікарі часто називають “невидимою” хворобою. Все через те, що цей діагноз може ховатися за безліччю прихованих симптомів, які на перший погляд здаються причиною звичайної втоми, або нервового перенавантаження.

ВСД (Вегето-судинна дистонія) – хвороба, яка пов’язана  з порушенням діяльності вегетативної нервової системи, що виконує дві основні функції:

 1. Зберігає та підтримує постійність внутрішнього середовища організму (температуру тіла, артеріальний тиск, частоту серцевих скорочень, частоту дихання, швидкість обміну речовин, діяльність залоз внутрішньої та зовнішньої секреції і т.д.)
 2. Мобілізує функціональні системи організму для пристосування (адаптації) до мінливих умов зовнішнього середовища (фізичній і розумовій діяльності, до стресу, до зміни погоди, клімату і т.д.)

ВНС

Крім того, хвороба тісно пов’язана ще з однією системою організму – серцево-судинною. Вегетативна нервова система та судинна система переплітаються між собою та функціонують як єдине ціле.

Ознаки хвороби

Це далеко не всі симптоми цього прихованого захворювання, а лише ті, що зустрічаються найчастіше.

 • Загальна слабкість, підвищена втомлюваність (розумова, фізична).
 • Погіршення пам’яті.
 • Головні болі, запаморочення.
 • Порушений сон.
 • Нестабільний, підвищений або понижений артеріальний тиск.
 • Нервозність, роздратованість.
 • Нестабільна температура тіла.
 • Болі в області серця.

ВСДАле на цьому перелік скарг, характерних для цього «багатоликого» захворювання, не закінчується. Поряд з перерахованими симптомами, людину можуть турбувати:

“Зітхання”
При вегето-судинній дистонії (ВСД) майже завжди виникають дихальні розлади. З’являється прискорене поверхневе дихання при незначному фізичному навантаженні та хвилюванні, відчуття утрудненого вдиху, бажання і потреба періодично глибоко видихати повітря.

Залежність від погоди
Метеозалежність здавна викликала подив і навіть страх людини перед незрозумілими явищами природи. Людей, які відчували погоду, називали “ходячі барометри”, “пророками погоди”. Особливо різко зміну погоди і скачки атмосферного тиску відчувають люди з діагнозом ВСД.

Панічні атаки

Мабуть, один з найнеприємніших симптомів цього захворювання. Приступ виникає раптово, іноді в закритих приміщеннях, іноді в транспорті, а іноді без прив’язки до конкретного місця. Характерними ознаками цього приступу є:

 1. Запаморочення.
 2. Миготінням мушок перед очима.
 3. Відчуття нестачі повітря.
 4. Відчуттям сильного серцебиття.
 5. Болі в серці, шлунку іноді нудота.
 6. Слабкістю в ногах – “ватяні ноги”.

Крім того, можуть бути присутні ще:

 1. Страх зійти з розуму.
 2. Страх смерті.
 3. Відчуття, що все навколо змінилося – фарби потьмяніли, звуки стали приглушені.

Типи прояву ВСД

1. Гіпотонічний тип. Тиск постійно знижений. Часто виникає м’язова слабкість, головний біль, стомлюваність. Виникає запаморочення, руки і ноги холонуть, іноді бувають непритомність.
2. Гіпертонічний тип. Тиск постійно підвищений. У багатьох на самопочутті це не відбивається і виявляється тільки під час медичного огляду. Іноді виникає головний біль, втомлюваність.
3. Кардіальний тип. Виникають серцеві болі, задишка і серцебиття через здавлювання міжреберних нервів, що виходить з хребта (симптом міжреберної невралгії). Може спостерігатися тахікардія, дихальна аритмія.

Лікування

При лікуванні вегето-судинної дистонії широко використовуються немедикаментозні методи: нормалізація способу життя, лікувальна фізкультура, заміські прогулянки, туризм, санаторно-курортне лікування, що гартують процедури, психофізичне тренування, відпочинок на свіжому повітрі. Комплексне застосування лікарських препаратів, фізіотерапевтичних процедур проводиться за призначенням лікаря.

Тест для виявлення ознак вегетативних змін (А. М. Вейн, 1998 р.)

[table id=1 /]

Якщо сума балів  перевищує 15, є підозри наявності вегето-судинної дистонії. Зверніться до лікаря!

Богдан Яловський

студент медичного факультету №1 at Вінницький національний медичний університет ім. М.І.Пирогова
Автор та засновник цього блогу. Незважаючи на всі складнощі, мені подобається вивчати медицину, здобувати нові знання. З кожним роком я все блище наближаюсь до гордого звання Лікаря України!
Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email