Як вибрати безпечний для здоров’я монітор?

Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Як підібрати безпечний монітор?

Всім відомо, що комп’ютер став основним центром повсякденного життя для більшості людей.  За комп’ютером проводять багато часу всі члени родини – як батьки, так і діти. Тому проблема вибору максимально безпечного для здоров’я монітору дуже важлива. Зараз вибрати функціональний та відносно безпечний монітор не так же й важко, головне знати основні види моніторів та основні вимоги, яким він має відповідати.

Види моніторів

1. Монітори на електронно-променевій трубці (ЕПТ).  Зображення на екрані монітора створюється пучком електронів, що випускаються електронною гарматою. Цей пучок електронів розганяється високою електричною напругою (десятки кіловольт) і падає на внутрішню поверхню екрану, покриту люмінофором (речовиною, що світиться під впливом пучка електронів).

Такий вид моніторів є джерелом електромагнітного та рентгенівського випромінювання, що негативно впливає на організм людини.  Такі монітори вже перестають використовувати, через їхню шкідливість, на заміну приходять рідкокристалічні монітори (LCD).

2. Рідкокристалічні монітори (Liquid Crystal Display, LCD) зроблені з речовини, яка знаходиться в рідкому стані, але при цьому володіє деякими властивостями, які притаманні кристалічним тілам. Фактично це рідини, що володіють анізотропією властивостей (зокрема, оптичних), пов’язаних з упорядкованістю в орієнтації молекул. Молекули рідких кристалів під впливом електричної напруги можуть змінювати свою орієнтацію і внаслідок цього змінювати властивості світлового променя, що проходить крізь них. За рахунок таких фізичних властивостей, рідкокристалічні монітори виявляються безпечнішими, оскільки не потребують використання великої напруги.

3. Сенсорні монітори 

Це, по суті, ті ж самі рідкокристалічні монітори і на організм вони впливають так само. Відмінність в том, що у цих типах моніторів спілкування з комп’ютером здійснюється шляхом дотику пальцем до певного місця чутливого екрану. Такий тип моніторів стає дедалі поширеним. Особливо часто їх використовують у планшетах, смартфонах та інших гаджетах.

На які параметри монітора слід звертати увагу? 

Щоб не втомлювалися очі, картинка має бути яскравою, контрастно і чіткою, екран не повинен тремтіти, а дрібні деталі зображення або документа повинні легко прочитуватися.

Ну звичайно, що перше приходить на думку – це  діагональ екрану. В цьому плані вибір дуже великий. Є 9-ти дюймові, а є 46-ти і більше. Тут вибір за вами. Нормальною для повсякденної роботи вважається діагональ 17-20 дюймів.  Але пам’ятайте про найголовніше – максимальний дозвіл (кількість пікселів по горизонталі та вертикалі), від цього залежить чіткість зображення.

Контрастність.  Не менш важливий параметр при виборі монітора. Це відношення максимально допустимої яскравості (при показі білого кольору) до мінімальної (при показі чорного кольору).  Для LCD моніторів нормою контрастності являється 250:1 або 600:1, якщо більше 1000:1 це теж дуже добре.

Яскравість.  Чим вона вища, тим краще працювати з монітором при інтенсивному освітлені. Нормою для рідкокристалічних моніторів є 250-300 кд/м2.

Яскравість та контрастність також можна підвищити за допомогою  покриття антивідблиску, що має здатність розсіювати падаюче світло, не даючи йому відбиватися від екрану.

Кут огляду. У сучасних моніторів це показник має сягати близько 175 градусів.

Чи варто боятись електромагнітного випромінювання? На мою думку, випромінювання від сучасних моніторів не таке вже й значне, як вважають. Електромагнітні поля – природна складова навколишнього середовища. Людина як природний організм сформувався в умовах їх постійного впливу. Звичайно, з розвитком інформаційних технологій цей вплив стає набагато більшим. Все частіше з’являються набагато потужніші джерела електромагнітних хвиль, але позбутись від них сучасне суспільство просто не може.

Пам’ятайте і про те, що чим далі від вас монітор, тим краще. В ідеалі ця відстань має складати близько одного метра. Звичайно, такої відстані рідко вдається досягти, але все ж не сидіти впритул до монітора можливо.

Який би Ви безпечний монітор не придбали, завжди пам’ятайте про свої очі. Вони на себе беруть все навантаження, постійно зосереджені і завжди без відпочинку. Все одно ми забуваємо про них. Обов’язково потрібно робити перерви і тренування для очей. Також людям, які багато часу проводять за комп’ютером незавадить приймати вітаміни для очей, або просто вживати більше моркви або чорниці.

Вдома батьки скаржаться, що дуже болять очі від монітора, хоча сидять за комп’ютером дуже рідко. Це й не дивно, монітор в них хоч і рідкокристалічний, але вже дуже старий – пора змінювати. Саме за вищеописаними критеріями буду підбирати новий монітор. Вже є декілька варіантів. Орієнтовна ціна 2000 грн. 

Можливо дещо пропустив, коли описував основні параметри на які слід звернути увагу, то ви не соромтесь – пишіть в коментарі  😉

Всім міцного здоров’я!

Богдан Яловський

студент медичного факультету №1 at Вінницький національний медичний університет ім. М.І.Пирогова
Автор та засновник цього блогу. Незважаючи на всі складнощі, мені подобається вивчати медицину, здобувати нові знання. З кожним роком я все блище наближаюсь до гордого звання Лікаря України!
Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email