Вплив релігії на медицину

Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Релігія та медицинаВ сьогоденні релігійний фактор займає чинне місце, тим самим впливаючи на різні течії науки, в тому числі і медицину. Чи може релігійність лікаря впливати на його робочі якості та продуктивність роботи? Як віруючий лікар буде лікувати атеїстів, агностиків або представників інших релігійних течій? І чи може він взагалі лікувати людей? Наприклад, фанатична, глибока , сліпа релігійність зовсім не може поєднуватись з таким відповідальним ділом, як медицина. Все через те, що справжній лікар повинен мати розвинене аналітичне мислення, логіку, здатність адекватно сприймати нові знання, об’єктивність та інше. Як відомо, релігія затуплює всі ці якості.

Існує думка, що першими лікарями були служителі релігії. Однак, як показує історія науки, медицина виникла значно раніше, ніж релігія, ще на зорі появи первісної людини. Так чи інакше, медицина впродовж багатьох років була тісно пов’язана з церквою. Все через те, що і медицина і релігія завжди стояли біля витоків життя та смерті. І можливо розвиток лікарської справи був би набагато вищий ніж зараз, якби церква не вмішувалася в справи науки. Яскравим прикладом цього є одвічна боротьба анатомії та теології.  У 1553 р. в Женеві за вказівкою протестантського діяча Кальвіна був живцем спалений іспанський учений і просвітитель Мігель Сервет, який відкрив мале коло кровообігу, за те, що він намагався втрутитись в «справи божі». Реформатор анатомії Андреас Везалій також став жертвою церкви. Незважаючи на заборону папи Боніфація III, Везалій препарував трупи. Щоб не викликати підозр, він ховав їх у своєму ліжку і, працюючи у вічному страху, все ж створив працю «Про будову людського тіла», яким зруйнував схоластичну анатомію Авіценни, Галена і Арістотеля. Цим самим він увійшов в історію як творець сучасної анатомії. Везалій спростував багато нісенітниць освячених церквою. Наприклад, він встановив, що у чоловіка і жінки 24 ребра, Біблія ж вчила, що у чоловіка 23 ребра, так як з 24-го Богом була створена жінка. Таємний суд інквізиції засудив Везалія до покаяння. Він повинен був босоніж пройти шлях з Іспанії в Єрусалим і замолити свої тяжкі гріхи. Везалій направився до Єрусалиму і в 1564 р. повертаючись на батьківщину корабель, на якому був Андреас, потонув. Він був викинутий на берег острова Занте, де важко захворів. Помер видатний анатом 15 жовтня 1564 в злиднях і самоті. Тяжко уявити, що було б, якби Везалій не пішов проти церкви і не досліджував би будову тіла людини.

Чи повинен лікар бути атеїстом?

Рано чи пізно, молодий спеціаліст або ж студент задає собі це питання. Моя відповідь – повинен.

Перш за все, потрібно вияснити що таке атеїзм. Атеїзм – світогляд, який пояснює устрій світу без Бога. Науковий атеїзм базується на раціоналізмі, тобто світогляді, що відображає об’єктивну реальність, факти, а не бажання і уяву (домисли і фантазії). А що ми знаємо про Бога? Найголовніше, що Бог – творець, він створив все суще на Землі. Лікар, який вірить, що життя дає Бог – це, звичайно, абсурд. Тоді можна відразу звільняти всіх лікарів, які лікують безпліддя. Адже на запитання пацієнтки: «Лікарю, чому я не можу завагітніти?», Буде отримано відповідь: «Така воля Божа». І лікувати не треба. Тоді функція лікаря говорити всім: моліться і Бог допоможе вам.

Відомо, що велика частина захворювань викликана мікроорганізмами або найпростішими. Тут знову ж повернемось до точки зору вірян, що життя на землі створив Бог. Тобто мікроорганізми, що викликають смертельні захворювання, наприклад, збудник чуми – чумна паличка, створив теж Бог. І в цій ситуації лікар і Бог виявляються по різні сторони барикад, лікар намагається вбити одне боже створіння, щоб врятувати інше. І що в цьому випадку робити віруючому лікарю? Він в будь якому випадку зробить гріх. Таким чином, лікар, якщо тільки він морально чесний, безсумнівно, повинен бути атеїстом, інакше немає сенсу йому навіть приступати до лікування. Адже все лікування – це, так чи інакше, порушення церковних законів, заповідей і догм.

В наступних статтях я планую розглянути такі проблеми сучасної медицини, як ефтаназія та аборт. Тож слідкуйте за оновленнями.

P.S.

Пропоную прийняти участь у опитуванні:

[poll id=”3″]

Богдан Яловський

студент медичного факультету №1 at Вінницький національний медичний університет ім. М.І.Пирогова
Автор та засновник цього блогу. Незважаючи на всі складнощі, мені подобається вивчати медицину, здобувати нові знання. З кожним роком я все блище наближаюсь до гордого звання Лікаря України!
Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email