Цифрові пігулки

Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Вперше матеріал Володимира Хильчука було опубліковано у сучасному фаховому журналі «PRO Менеджмент в охороні здоров’я», №11 за весну-літо 2015. Дякуємо редактору Павлу Ковтонюку за публікацію та можливість поділитись нею з читачами Medblog.

Мобільні застосунки мають потенціал суттєво вплинути на спосіб отримання медичної допомоги та змінити систему охорони здоров’я загалом. Вони дозволяють медичним спеціалістам або самим пацієнтам за допомогою запрограмованих алгоритмів відстежувати, діагностувати чи виявляти певні захворювання за межами лікувального закладу лише за допомогою мобільного пристрою.

medicine photo

Дослідження, проведене Київським Міжнародним Інститутом Соціології на замовлення LEAD9, дає підстави вважати, що до кінця 2015 року половина українських абонентів користуватиметься смартфонами. Вже сьогодні ця цифра серед абонентів 18-30 років складає 59%.

Переважна більшість із них уже мають досвід встановлення мобільних застосунків на свій мобільний пристрій. З розширенням покриття 3G в Україні зростатиме роль смартфонів як основного джерела інформації. Марно сподіватись, що ці сильні тенденції, які нарешті прийшли до нашої країни, оминуть медичну індустрію. Пошук та сприйняття інформації «тут і зараз» за нагальної потреби вже не є дивиною для українських клієнтів медичних закладів та інтернет провайдерів.

Отримання медичної інформації за допомогою «лікаря Гугла», її достовірність і надійність перевірити технічно неможливо. Проте використання застосунків для смартфонів і планшетів дозволяє користувачам отримувати медичну інформацію від одного чи кількох перевірених джерел. Довіра до встановленої програми прямо залежатиме від авторитету та поширеності бренду, який замовив його виробництво, і вражень користувачів.

Сертифікацією мобільних застосунків у США, нарівні з забезпеченням харчових продуктів, ліків і медичних приладів, із 2013 року займається Управління продовольства і медикаментів (Food and Drug Administration, FDA). В Україні подібні практики регульовані на рівні постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку державної реєстрації медичної техніки і виробів медичного призначення» від 09.11.2004 №1497, де програмні розробки розглядаються лише як необхідні для належного використання медичних виробів, але не як самостійні продукти. Профільний закон, який регулював би правові відносини у виробництві й у поширенні медичних виробів та відповідав би ситуації на ринку інформаційних технологій, в Україні відсутній.

Що таке медичні застосунки?

У силу відсутності власних правил в Україні, доводиться посилатися на норми FDA, згідно яких медичними застосунками називають прикладні програми для мобільних та комунікаційних пристроїв, а також аксесуари до них, які разом чи окремо:

  • Доповнюють стандартне медичне обладнання. Наприклад, радіолог може надати медичний висновок за рентгенологічним зображенням пацієнта, отриманого через систему архівації і передачі медичних зображень на мобільному пристрої (добре відомий DICOM).
  • Перетворюють медичний пристрій на засіб, котрий може заміняти чи виконувати функції медичного обладнання. Наприклад застосунок, який виконує функції апарату для запису електрокардіограми чи проведення ультразвукового дослідження.

У такому випадку вони оцінюються за тими самими стандартами, що і медичне обладнання. Адже ця категорія медичних застосунків може мати суттєвий вплив на загальний стан та самопочуття.

Відносно поширеною є категорія застосунків, які дозволяють стежити за станом свого здоров’я. Це різноманітні крокоміри, лічильники калорій, щоденники зміни ваги, які не привносять до мобільного пристрою нічого такого, що не можна було би записати за допомогою звичайного нотатника та олівця. Вони не несуть жодної суттєвої загрози для користувачів і не потребують схвалення FDA для використання.

Інші медичні застосунки можуть завдати мінімальну шкоду для здоров’я і розглядаються FDA вибірково. До них відносять застосунки, покликані допомогти пацієнтам та медикам відстежувати стан здоров’я, зберігати інформацію для контролю захворювання, програми для взаємодії з електронними медичними записами (але не програми для їх персонального ведення), довідники симптомів та принципів лікування захворювань.


Медичні застосунки для українських споживачів

Щоб оцінити стан, у якому опинилися користувачі смартфонів та пацієнти лікарень в Україні, розглянемо декілька продуктів із категорії «Медицина» офіційного магазину застосунків Google Play для найпопулярнішої на сьогодні мобільної платформи — Android. Метою є не описати всі доступні пропозиції, а відібрати й показати можливості чи загрози потенційного використання застосунків пацієнтами самостійно чи за рекомендацією лікаря.

[aesop_quote type=”pull” background=”#282828″ text=”#ffffff” align=”left” size=”1″ quote=”До кожної з описаних нижче програм є безліч аналогів різної вартості та дизайну, тому ці аспекти не є предметом даного огляду. Вважайте цей перелік орієнтовним, направленим на ілюстрацію функціональних можливостей медичних застосунків чи вітчизняних тенденцій в mHealth (mobile health).” parallax=”on” direction=”left”]

Парацельс (Контроль тиску)

img1_1(paracels)

Бокове меню відображає можливості з відстеження історії тиску, прийому ліків, фізичної активності та формування звіту.

Користувацький рейтинг: 3,9

Кількість встановлень: 1000 – 5000

Обов’язкове попередження користувача про потенційні ризики, необхідність консультації з лікарем:

Наявне. При запуску є детальна ліцензійна угода. Можна переглянути її згодом у розділі налаштувань.

Посилання на джерела інформації, що використовується у застосунку:

Автори програми стверджують, що вона розроблена за підтримки та консультативної участі провідних профільних фахівців української охорони здоров’я, містить рекомендації ВОЗ та Європейського товариства кардіологів щодо збереження здоров’я. Також у розділі «Про програму» висловлюється особлива подяка професору Дніпропетровської медичної академії (в якій навчався автор цього тексту), доктору медичних наук, Тетяні Володимирівні Колесник.

Висновок, потенційний вплив на здоров’я:

Платна програма, розроблена Дніпропетровською компанією «Медичний софт України». Оцінювалась повнофункціональна пробна версія на 14 днів. Медичний застосунок направлений на облік артеріального тиску, фізичних вправ, прийому ліків із можливістю нагадування. Окрім можливості ведення журналу вимірювань тиску та фізичної активності, має загальні поради щодо здорового способу життя, фізичних вправ, калькулятори для обчислення індексу маси тіла, швидкості клубочкової фільтрації, ризиків SCORE. Є яскравим представником прикладних програм для обліку та ведення журналу стану здоров’я при хронічних хворобах. Сюди також можна віднести програми для контролю діабету з аналогічною функціональністю, щоденники вагітності та інші.
Варто відзначити можливість формування звіту у форматі PFD за вибраними самостійно критеріями для відправлення електронного листа прямо з програми. Це може бути дуже доречно для оцінки лікарем стану пацієнта за певний проміжок часу. Помітно, що програму створювали з орієнтацією на співпрацю пацієнта і лікаря. Має місце деяка складність програми, використання професійних термінів, що потребуватиме початкового роз’яснення та навчання.

Добре бачимо

img2_1(dobrebachu)

Початковий екран програми дозволяє перейти до тестів зору, отримати довідку чи виконати вправи за відеоінструкціями.

Користувацький рейтинг: 4,2

Кількість встановлень: 10000 – 50000

Обов’язкове попередження користувача про потенційні ризики, необхідність консультації з лікарем:

Наявне, при першому запуску додатку. У довідковому розділі вказано, що застосунок не є консультацією лікаря.

Посилання на джерела інформації, що використовується у застосунку:

Автори зазначають, що застосунок розроблювався спільно з Інститутом очних хвороб та тканинної терапії ім. В. П. Філатова НАМН України.

Висновок, потенційний вплив на здоров’я:

Компанія «Київстар» пропонує також інші медичні застосунки, які можна віднести переважно до медичних довідників, підготовлених спільно з фахівцями медичних закладів. Наприклад, із надання першої медичної допомоги, щоденнику вагітності та першого року життя дитини. Вони перш за все мають інформаційну мету з можливістю базової оцінки стану свого чи дитини.

Цей застосунок є корисним у напрямку залучення людей до слідкування за станом здоров’я, також він стане в нагоді для виконання спеціальних гімнастичних вправ для очей. Наявні базові тести, які допомагають запідозрити прояви захворювань очей. Має мінімальний вплив на здоров’я людини, проте хибна оцінка чи ігнорування користувачами попереджень розробників про необхідність звернення до лікаря може призвести до більш пізнього виявлення та початку лікування захворювань. Також не виключені хибно-позитивні результати, які потребуватимуть уваги лікаря.

Антибіотики. Довідник. (В оригіналі — Антибиотики. Справочник.)

img3_1(antibiotic)

Програма надає легкий вибір антибіотиків за анатомічними системами.

Користувацький рейтинг: 4,3

Кількість встановлень: 10000 – 50000

Обов’язкове попередження користувача про потенційні ризики, необхідність консультації з лікарем:

При першому запуску пропонується підтвердити те, що користувач медик, та обрати медичну спеціальність. У разі негативної відповіді, жодного попередження чи нагадування про консультацію з лікарем для прийому лікування не відображається.

Посилання на джерела інформації, що використовується у застосунку:

В описі програми на Google Play стверджується, що використовуються матеріали «Практичного керівництва з антиінфекційної хіміотерапії», реєстру ЛЗМЗ РФ та інші джерела.

Висновок, потенційний вплив на здоров’я:

Розробником цього медичного застосунку є компанія «Лабораторія комплексного моделювання», що базована в Києві. Розглянутий застосунок, як стверджують автори, буде цікавий широкому колу користувачів, у першу чергу лікарям, викладачам, студентам медичних вузів, фармацевтам. Жодного попередження про наслідки користування представленою інформацією для осіб без медичної підготовки не наведено.

Використання рекомендованих у цьому застосунку препаратів, дозувань та режиму прийому несе потенційну шкоду, зокрема ускладнення антибіотикотерапії. Ця програма представляє тип медичних застосунків, які запаковують медичну інформацію у формат для мобільних пристроїв, рекомендуючи їх для широкого використання, без інформування користувачів про небезпеку та необхідність консультації з лікарем.

Hearing test

img4_1(hearing test)

Зразок результату, який пропонує застосунок, після тестування. Судячи з нього, у мене зі слухом усе гаразд.

Користувацький рейтинг: 4,1

Кількість встановлень: 100000 – 500000

Обов’язкове попередження користувача про потенційні ризики, необхідність консультації з лікарем:

Так, при запуску. Текст доступний англійською мовою.

Посилання на джерела медичної інформації, що використовується у застосунку:

Як зазначено на сайті розробника, програма діє під егідою клінічної кафедри отоларингології медичного університету у Вроцлаві й Інституту біомедичної інженерії та вимірювання Вроцлавської політехніки.

Висновок, потенційний вплив на здоров’я:

Забезпечує мобільний пристрій функціями спеціальних систем для оцінки порушень слуху. Той випадок, коли такі програми підлягають обов’язковій сертифікації за правилами FDA. Автори програми не подають відомостей про проходження цієї процедури.

Цей та подібні медичні застосунки пропонують можливість самостійної діагностики, яку зазвичай проводять на спеціалізованому медичному обладнанні. Потенційно, пройшовши даний тест, людина може сприйняти його результати як свідчення наявності чи відсутності визначеної патології. Це може призвести до пізнього звернення внаслідок отримання хибних результатів. Розвиток медичних застосунків створює ситуацію, коли виробники обладнання, які проводять його сертифікацію, змушені конкурувати з розробниками програмного забезпечення.


Характерною рисою поширення медичних застосунків є те, що розробники, які викликають довіру, знаходяться в однакових умовах, розміщуючи свої продукти поряд із програмами, які лише імітують роботу медичних, наприклад різноманітні «рентген сканери». Це може вводити в оману користувачів стосовно того, що мобільні медичні застосунки є непотрібними. Або навпаки — викликати зайву довіру до наявних поряд програм, які перебувають в одній категорії. Співпраця розробників із медичними та дослідницькими центрами матиме вирішальне значення у завоюванні довіри користувачів та питаннях лікування і збереження здоров’я, дозволить створювати дійсно корисні і безпечні медичні застосунки.

Оцінювати програми на відповідність медичним стандартам і вимогам вочевидь має компетентна у таких питаннях організація. Корпорації, такі як Google та Apple, надають стороннім розробникам майданчик для розміщення мобільних застосунків, не можуть і не повинні відстежувати всю інформацію, які надають треті сторони. У США цим займається FDA, яка діє на основі чітких та прозорих для індустрії правил. В Україні до їх розробки та впровадження рішення щодо використання пацієнтами тих чи інших медичних застосунків прийматимуть безпосередньо лікарі та медичні заклади. Вони, безумовно, відчуватимуть зростання ролі медичних застосунків у якості «первинної ланки» разом зі збільшенням кількості людей, які активно користуються мобільними пристроями.

Володимир Хильчук

Володимир Хильчук

керівник проектів з цифрової медицини at Into-Sana
Досліджую технології, комунікації і лідерство в охороні здоров'я. Публікації у блозі — мій особистий погляд на майбутнє і теперішнє української медицини.
Володимир Хильчук
Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email