Цукровий діабет. Симптоми і лікування

Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Сьогодні проблема цукрового діабету дуже гостро стоїть не тільки в нашому суспільстві, а й в світі в цілому. Кожна 9-та людина страждає цим захворюванням , з них 15-20 % ‒ діти. Цукровий діабет (ЦД) ‒ це хронічне ендокринне захворювання. Сама хвороба була б не настільки небезпечною, якби не її ускладнення. Кетоацидоз, гіперосмолярна кома, лактацидотична кома, ретинопатії, ангіопатії, полінейропатії, діабетична стопа, ураження судин, нирок, шкіри, нервової системи ‒ все це може бути налідком ЦД. Щоб запобігти прогресуванню хвороби потрібно знати групи ризику хвороби і її симптоми.

Цукровий діабет. Симптоми і лікування

Перш за все розглянемо основні типи цукрового діабету:

  • 1 тип (інсулінозалежний, первинний, юнацький) ‒ супроводжується абсолютним дефіцитом інсуліну внаслідок загибелі β-клітин панкреатичних острівців підшлункової залози. Інсулін ‒ гормон підшлункової залози, що знижує рівень глюкози в крові. Він також являється анаболічним гормоном і впливає на всі види метаболізму. Хвороба зазвичай виникає в осіб до 30 років. Етіологією хвороби може бути генетична схильніть і фактори зовнішнього середовища, що здатні ушкоджувати панкреатичні острівці: β-цитотропні віруси (віруси Коксакі, епідемічного паротиту, кору) і β-цитотропні хімічні агенти (алокоан, стрептозотоцин)
  • 2 тип (інсулінонезалежний) ‒ характеризується відносною недостатністю інсуліну, коли підшлункова залоза не виробляє достатню кількість гормону. Розвивається у дорослих після 40 років. Причиною ровитку може бути спадкова схильність, ожиріння (у 80 %  хворих)

Основні симптоми цукрового діабету:

Поліурія ‒ збільшення виділення сечі. Це відбувається тому що глюкоза осмотичноактивна речовина, тобто вона «притягує» до себе воду. При ЦД глюкоза з´являється в сечі, чого в нормі не спостерігається, і «тягне» за собою воду, виклика´ючи поліурію

Полідипсія ‒  невгамовна постійна спрага, обумовлена великими витратами води та електролітів з сечею

Схуднення на фоні підвищеного апетиту спостерігається у хворих на цукровий діабет 1-го типу, внаслідок зменшення анаболічної дії інсуліну та збільшення активності катаболічних гормонів (адреналін, глюкагон). Тому в організмі збільшується катаболізм жирів, що може призвести аж до виснаження. При цукровому діабеті 2-го типу жировий обмін змінюється незначно.

Попри високий рівень глюкози в крові хворий швидко втомлюється. Це пояснюється тим, що інсулін збільшує проникність клітинних мембран до глюкози. При дефіциті інсуліну глюкоза не надходить у клітини, томі і енергія в організмі не утворюється.

Ознаками цукрового діабету 1-го типу також може бути часте сечовиділення, сухість  в роті, дратівливість, нудота та блювота. Для ЦД 2-го типу характерно оніміння кінцівок, судоми, болі в кінцівках, свербіння шкіри, “мушки” перед очима, тривале загоювання ран, поява шкірних патологій, сонливість, зниження лібідої у чоловіків, тощо. Симптоми ЦД 2-го типу з´являється не одразу і виражені незначно, що утруднює діагностику.Часто хвороба перебігає мляво. У схожих ситуаціях діабет виявляється випадково, після здачі крові або сечі на цукор.

Лікування цукрового діабету

Лікуються різні типи цукрового діабету по-різному. ЦД 1-го типу потребує замісної гормонотерапії інсуліном у зв´язку з абсолютним дефіцитом гормону. У фiзiологiчних умовах секрецiя iнсулiну складається з 2-х компонентiв: базальної (постiйної) секрецiї для пiдтримання основного обмiну та посиленої секреції у вiдповiдь на пiдвищення рівня глюкози після прийому їжі або на дiю iнших речовин (виділення контрiнсулярних гормонiв на стрес). Сучасний прогрес фармакології дозволяє максимально можливо імітувати фізіологічну секрецію інсуліну.

Для призначення адекватної iнсулiнотерапiї потрібно пiдiбрати найбiльш рацiональний її режим введення беручи до уваги особливості фiзiологiчної секрецiї гормону. Наразі найпоширенішою є базисно-болюсна (iнтенсифiкована) схема, сутність якої полягає у введеннi пролонгованого iнсулiну 2 рази на добу – перед снiданком та вечерею. Також перед кожним основним прийомом їжi вводиться короткодiючий iнсулiн. При цьому за допомогою пролонгованого iнсулiну iмiтують постійну серецiю, а iнсулiну короткої дiї – посталiментарну секрецiю.

ЦД 2-го типу лікується без застосування інсуліну. Основними ліками є дієта та раціональне харчування, також лікар може призначити препарати, що стимулюють вироблення ендогенного інсуліну.

Особливостi перебiгу цукрового діабету у дiтей:

  • етiологiчнi фактори
  • гострий початок, швидкий розвиток клiнiчних симптомiв
  • виникає внаслiдок абсолютної iнсулiнової недостатностi i потребує iнсулiнотерапiї
  • лабiльний перебiг
  • схильнiсть до кетоацидозу
  • тяжка форма
  • нiчне нетримання сечi

Органические витамины из США. Интернет-магазин.
Магазин Biotus

Богдан Яловський

студент медичного факультету №1 at Вінницький національний медичний університет ім. М.І.Пирогова
Автор та засновник цього блогу. Незважаючи на всі складнощі, мені подобається вивчати медицину, здобувати нові знання. З кожним роком я все блище наближаюсь до гордого звання Лікаря України!
Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email