Справжня причина, чому лікарі користуються планшетами

Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Книжка найкраще порадить і навчить. В медичному університеті, пам’ятаю, студенти двічі завертають в бібліотеку, щоб фізично здати книжки наприкінці семестру. Дехто привозив навіть автомобілем 🙂

Книжки чи планшет?

З тих пір став категоричним прихильником електронних підручників. А якщо книжки купуєш за власний кошт і їх вартість коливається від кількох сотень гривень до тисячі і більше – використання цифрового аналогу стає життєво необхідним.

Бережіть ліс і гроші

Окрім економії на вартості, електронний варіант має одну, не відразу очевидну перевагу — безкінечність. Тобто, кількість електронних копій очевидно не може закінчитись, а паперових навіть дуже. Наприклад, у видавців підручника з радіології розкупили весь наклад, й отримати його просто фізично неможливо.

Відносна безоплатність електронних книжок, звісно, породжена вільним їх доступом на просторах інтернету. Проте, онлайн-магазинів, які займаються цифровою дистрибуцією необхідних мені матеріалів не зустрічав. Хоча переконаний, у цифрову епоху собівартість виробництва і поширення була б відчутно нижчою за паперові аналоги. А постійне оновлення медичної інформації не було такою проблемою.

Планшет чи читалка з E-Ink дисплеєм?

Вибираючи пристрій саме для читання  підручників, варто звернути увагу на декілька нюансів:

  • Технічна література, до якої належить і медична, має складне форматування. З наявністю графіків, таблиць, ілюстрацій, внутрішніх посилань, списком джерел, etc.

  • Формати в яких поширюються ці книжки, переважно PDF та DjVu.

  • Відносна “важкість” цих форматів як у плані обсягу, так і обчислювальних потужностей пристрою. Не всі пристрої з E-Ink дисплеєм підтримують нормальну роботу з такими файлами.

  • Якість ілюстрацій у медичній літературі дуже важлива. Зокрема, колір та деталізація екрану дуже важливі характеристики для лікаря, що працює зі зображеннями.

Ґрунтуючись на цих факторах, придбав для себе планшет, з діагоналлю 7 дюймів. Звичайна читалка на той момент хоч і коштувала майже вдвічі дешевше, розрахована швидше на читання художньої літератури. Мій вибір це Nexus 7 на Android 2012 року. Він не має камери, роз’єму для карт пам’яті, але в нього був найкращий дисплей за свою ціну.

Як це виглядає, користування планшетом на роботі?

Невимовною перевагою користування планшетом таких розмірів у роботі лікаря є його габарити.

Фото: imedicalapps.com

Це головна причина, чому американські колеги поміняли свої 10 дюймові iPad’и на компактні iPad mini, як тільки ті з’явились. 🙂

Друга, яка буде критичною — сприйняття лікаря. Користуватися застосунком Medscape можу і на телефоні. Але для більшості людей, така поведінка означає відволікання, активне ігнорування оточуючих. Простіше кажучи, ніхто не любить коли людина залипає в телефоні, тим паче якщо це робить лікар.

З планшетом такої асоціації не виникає. Навіть з’являться інший паттерн спілкування з пацієнтом. Наприклад, я показую ілюстрації на екрані, щоб пояснити анатомічні особливості на рентгензображенні.

Висновок

Якщо розглядати планшет як пристрій для читання книжок – то це однозначний вибір для спеціальної літератури. Перевагою є  додаткові сценарії та можливості використання цього пристрою в практиці лікаря. Про них обов’язково розповім окремим постом.

А як Ви ставитесь, до використання лікарем додаткової літератури під час роботи? Чи важливо Вам, щоб він читав паперову книжку чи користувався електронним пристроєм?

Володимир Хильчук

Володимир Хильчук

керівник проектів з цифрової медицини at Into-Sana
Досліджую технології, комунікації і лідерство в охороні здоров'я. Публікації у блозі — мій особистий погляд на майбутнє і теперішнє української медицини.
Володимир Хильчук
Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email