Що потрібно знати про туберкульоз?

Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

tubikТуберкульоз – це хвороба, що існує майже скільки часу, скільки існує людство.  І незважаючи на це, в наші дні хвороба не втратила своєї актуальності. 

В історії цю хворобу називали: крилатий вбивця, біла чума, сухоти. Що ж, спробуємо розібратися з причинами цього страшного недугу.

Туберкульоз – це небезпечне інфекційне захворювання, що передається в 95% випадків повітряно-крапельним шляхом, яке без своєчасної діагностики та лікування може призвести до інвалідності або ж смерті.  Викликають недуг патогенні мікобактерії (Mycobacterium tuberculosis, рідше Mycobacterium bovis). Збудник туберкульозу (M.tuberculosis)  вперше детально дослідив видатний німецький вчений Роберт Кох. В результаті цього, він став основоположником вивчення туберкульозу та лауреатом Нобелівської премії.

“Біла чума” це інфекційне захворювання, а це означає, що хворі можуть бути або заразними або не заразними. Відповідно, існує дві основні форми туберкульозу – відкритий та закритий. Термін відкритий туберкульоз означає, що хворий виділяє в навколишнє середовище мікробів збудників туберкульозу. Цей термін застосовується, головним чином до сухот (туберкульозу легенів), при якому виділення мікробів відбувається при кашлі, відхаркування мокротиння.  Відповідно, закритий – означає, що хворий не виділяє мікробів в навколишнє середовище та не є заразним.

У наш час існує стереотип, який говорить про те, що сухотами можуть захворіти лише бідні верстви населення. Насправді ж, туберкульоз не вибирає, тому кожен може бути інфікований. Є декілька причин, чому туберкульоз залишається ще досить поширеним захворюванням.M. tubrculosis

Причина № 1

ТУБЕРКУЛЬОЗ нікуди не дівся.

Середньосвітова статистика здатна зробити щасливим будь-якого фтизіатра. Смертність від туберкульозу в усьому світі з 1990 року знизилася на 41%, в 2011 році жертвами палички Коха впали «всього» 1,4 млн людей. Проте поліпшення статистики відбувається за рахунок розвинених і багатих країн: у США та ЄС щорічно захворює вже тільки 3-7 осіб на 100 тис. населення. У Росії часів СРСР цей показник становив 34 особи; деградація медичної галузі привела нас до справжнього моменту на рівень у 80 осіб на 100 тис. населення.

Причина № 2
ТУБЕРКУЛЬОЗ стає важче лікувати

Симптоми туберкульозуВ 50- роках минулого століття був розроблений спектр лікарських препаратів, за допомогою яких ефективно боролися з паличкою Коха (зараз їх називають «препаратами першого ряду»). Стандартний курс лікування цими пігулками триває 6 місяців і обходиться всього в $ 150. Побічні ефекти практично відсутні, виліковуються близько 85% захворілих. Туберкульоз ось-ось мав піти в історію назавжди.
Але до кінця століття з’ясувалося, що мікобактерія туберкульозу еволюціонує, виробляючи механізми захисту проти хімії, якою її труять. Так з’явився термін «туберкульоз з множинною лікарською стійкістю». Така бацила стійка до ліків першого ряду, і для боротьби з нею були розроблені нові препарати (резервного ряду). Вони набагато дорожчі (курс коштує близько $ 7000 і триває мінімум 2 роки), володіють сильними побічними ефектами (наприклад, руйнують печінку), і навіть у розвинених країнах від такого типу туберкульозу виліковується не більш 30-50% пацієнтів.
І, нарешті, контрольний постріл: стаття в журналі Emerging Infectious Diseases за березень 2013 повідомляє про зафіксовані в ПАР випадках захворювання «тотально-стійкою формою» туберкульозу, яку не бере ні одне з відомих ліків.
Чи так жахлива ситуація, і що робити – вчені поки думають. Але оптимізму в їх міркуваннях мало. Ендрю Буш, редактор журналу Thorax (США) коментує загрозливо-туманно: «Стрілки годинника можуть раптом повернутися на 30-ті роки минулого століття, коли туберкульозні клініки та санаторії так чи інакше були присутні в житті кожної родини».

З повагою, Богдан Яловський.

P.S. Раджу подивитись чудовий документальний фільм про туберкульоз від National Geographic “Микроскопические убийцы. Туберкулёз” :

 

Богдан Яловський

студент медичного факультету №1 at Вінницький національний медичний університет ім. М.І.Пирогова
Автор та засновник цього блогу. Незважаючи на всі складнощі, мені подобається вивчати медицину, здобувати нові знання. З кожним роком я все блище наближаюсь до гордого звання Лікаря України!
Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email