Періоди дитячого віку

Поділитись:
Share on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Періоди дитячого вікуДитина постійно росте та розвивається, при цьому виявляються функціональні, анатомічні та психологічні відмінності в різні дні, місяці та роки життя. Для оцінки нормального розвитку дитини було впроваджено періодизацію дитячого віку.

Періоди дитячого віку розділяють на два етапи: внутрішньоутробний (до народження) та зовнішньоутробний (після народження).

1. Внутрішньоутробний (гестаційний) триває 270 днів з моменту запліднення і складається з таких періодів:

  • Ембріональний період (до 8-го тижня гестації) – від моменту запліднення до 2 місяців. На цьому етапі відбувається закладка всії органів і систем, високі темпи диференціації тканин. Тому тератогенні фактори (шкідливі звички батьків, інфекційні захворювання, прийом медикаментів та інше) призводять до найбільш тяжких вад розвитку – ембріопатій
  • Фетальний (плацентарний, з 9-го тижня гестації) період – починаючи з третього місяця і до завершення вагітності. Поділяється на ранній (з 9-го тижня гестації по 28) та пізній (з 29-го тижня до початку перейм) фетальний період. Продовжується ріст та розвиток всіх органів і систем. Вплив несприятливих (тератогенних факторів) може призвести до передчасних пологів та народження функціонально незрілої дитини.
  • Пізній фетальний період переходить у корткий інтранатальний етап – від початку переймів до моменту перерізування пуповини.

Перинатальний період включає в себе пізній фетальний, інтранатальний, ранній неонатальний.

2. Зовнішньоутробний етап  поділяється на такі періоди:

  • Період новонародженості (неонатальний період) – перші 28 днів життя. В свою чергу поділяється на ранній (перші 7 днів) та пізній (8-28 днів). 
  • Період грудного віку – з 29 дня до 1 року.
  • Переддошкільний – з 1-го по 2-ий рік життя.
  • Дошкільний – від 4-го року по 6 рік життя.
  • Молодший шільний вік – з 7-го по 11-ий рік.
  • Старший шкільний вік (період статевого дозрівання) – від 12-ти  до 18 років

 Характеристака періодів дитячого віку:

1. Неонатальний період. Цей період характеризується часом адаптації дитини до, нових для неї, факторів зовнішнього середовища.  Перехід до самостійного існування відзначається значними змінами у всіх органах та системах. Запускається легеневе дихання , включаються малий і велике коло кровообіг, закривається артеріальна (Боталлова) протока, встановлюється самостійна, але ще недорозвинена терморегуляція.

2. Період грудного віку. У перші місяці життя здійснюються процеси клітинного новоутворення, стрімко розвивається нервова система, нервові волокна мієлінізуються. Розвиваються статичні функції : до 2 міс дитина добре тримає голову, знаходячись у вертикальному положенні; з 4-5 міс перевертається з живота на спину, далі зі спини на живіт; до 7 міс самостійно сідає, а до кінця року починає ходити. До 5-6 міс починають прорізуватися молочні зуби, до року зазвичай буває 8 зубів. У грудному віці у дитини значними темпами здійснюється психічний розвиток. У міру диференціювання ЦНС, починаючи з 2-3 тижнів , а особливо після місяця , відбувається розвиток умовних рефлексів (перша сигнальна система). Спочатку вони досить прості , наприклад рефлекс на положення при годуванні , а потім значно ускладнюються. З 1 міс руху очних яблук стають координованими , погляд фіксується на яскравих предметах, з’являється слухове зосередження, до кінця 2- го місяця дитина стежить за рухом предмета , усміхається. З 3 – 4 міс він емоційно гулить , дізнається близьких, з 6 міс лепече склади “ба” , “па” , “ма” , голосно сміється. До кінця року дитина вимовляє перші осмислені слова (з цього моменту починається розвиток мови – друга сигнальна система) , виконує прості вимоги , розуміє слова заборони . До цього часу сповільнюється фізичний розвиток , його випереджає психічне.

3. Переддошкільний і дошкільний період. У цьому віці дещо сповільнюється процес зростання , але активно вдосконалюються функціональні можливості органів і систем. У 5 -6 років починається зміна молочних зубів на постійні . дитина переходить на режим харчування дорослого. У цьому віці розвиваються деякі навички: вміння кататися на двоколісному велосипеді, на ковзанах, танцювати, вишивати, в’язати. Завдяки інтенсивному розвитку пам’яті, діти  переказують казки, оповідання, вивчають вірші. Це вік наслідування як хорошого, так і поганого, тому особливо важливою є чітка організація виховної роботи вдома і в дитячих садах. До кінця цього періоду дитина готується до вступу до школи. У цьому періоді з’являються захворювання  у розвитку яких велику роль відіграє алергія (бронхіальна астма , ревматизм та ін.).

4. Період молодшого шкільного віку. Триває вдосконалення функцій організму дитини. Посилено розвиваються і міцніють м’язова система і скелет. Молочні зуби повністю замінюються постійними . Шкільний ритм життя сприяє розвитку посидючості , необхідних трудових навичок. Потрібно строго стежити за поставою дитини , так як неправильне положення за партою чи столом , носіння в одній руці важкого портфеля і ряд інших моментів можуть призвести до викривлення хребта.

5. Період старшого шкільного віку. Є періодом статевого дозрівання. Він характеризується вираженою перебудовою ендокринної системи , посиленим ростом. У дівчаток вторинні статеві ознаки зазвичай розвиваються раніше , ніж у хлопчиків. У цьому періоді часто зустрічаються функціональні розлади серцево-судинної, нервової систем, обумовлені, з одного боку, швидким, непропорційним зростанням всього тіла і окремих органів , з іншого – неповним розвитком ендокринної, імунної та нервової системи.

Поділ на періоди дитячого віку є дуже важливим для оцінки нервово-психічного розвитку та постановки діагнозу.

Богдан Яловський

студент медичного факультету №1 at Вінницький національний медичний університет ім. М.І.Пирогова
Автор та засновник цього блогу. Незважаючи на всі складнощі, мені подобається вивчати медицину, здобувати нові знання. З кожним роком я все блище наближаюсь до гордого звання Лікаря України!
Поділитись:
Share on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone