Медицина і космос — як колонізувати здоров’я

Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Якщо Ви трохи цікавитесь технологіями, то напевне чули про Ілона Маска. Його компанія SpaseX виготовляє ракети, поставляє на міжнародну космічну станцію вантажі та виводить супутники в космос. Перший успішний комерційний запуску ракети відбувся 2009 року, через сім років після утворення компанії. Це надзвичайний прогрес за мірками космічної індустрії. 

Зараз SpaseX розробляє потужніші ракети й модуль для астронавтів, який зможе висадитись на Марс.

Технології в космосі дуже складні, критично важливі для виживання  екіпажу, проте тут є певна краса.

Розробники панелі приладів у цьому космічному човнику навіть виступали на GDC 2016. Це конференція, де зі всього світу збираються розробники ігор. Виявилось, що дизайн інтерфейсу пілотів був створений на основі технологій ігор, бо тільки в таких розробників є необхідний досвід. 

Це неймовірно, що космічний корабель нестиме астрономів в космос, і використовуватиме технології браузера Chrome! Більша частина наших читачів заходять на наш сайт через нього 🙂 Для цікавих — тут є фото слайдів з презентації SpaceX.

Медицині потрібна своя SpaceX

На початку космічної ери технології створювали з нуля. Сьогодні ж цю відстань SpaceX долає великими стрибками завдяки адаптації поширених технологій.  Надійності досягають через простоту, замінності одних модулів іншими, а не шляхом створення суперскладної та супердорогої техніки з сотнями важелів і перемикачів.

cst-100 starliner

А так виглядає панель приладів у конкурентів. СST-100 Starliner від Boeing

В медицині ситуація подібна. Виробник інвестує багато часу і ресурсів у розробку нового продукту. Очікує схвалення від регуляторів, які мають підтвердити їхню ефективність аби їхню продукцію допустили до продажу. Тільки тоді лікарі можуть використати новітні розробки для допомоги людям.

Ця гонитва робить технології доступними. Але вони коштують дуже дорого, бо на їх розробку пішли тисячі і тисячі годин праці кваліфікованих інженерів, біологів, програмістів. Яскравий приклад (не)доступності нових технологій — в Україні є лише три позитрон-емісійних томографи.

Споживчі технології приходять в медицину

Навіщо створювати окремий пристрій для моніторингу роботи серця, якщо мобільний телефон з Вами 24 години на добу. Достатньо забезпечити його електродами для зчитування показників, а обробку, надсилання і аналіз доручити програмі, встановленій  на смартфоні. Наприклад, такий продукт розробляють українці з Cardiolyse Me

cardiolyseme

Ще один приклад, тут вже американська компанія представила спеціальний ремінець для годинника Apple Watch який дозволяє зчитувати показники ЕКГ, аналізувати й відправляти Вашому лікарю. Це дозволить за лічені секунди оцінити роботу серця.

AliveCor

Їхній розвиток наздоганяє “чисті медичні розробки”, і рано чи пізно перевершить їх. Звісно такі складні речі, як кардіостимулятори, системи “штучного серця”  не замовиш в інтернеті. Проте, наприклад, медичні монітори для радіологів у деяких випадках можна замінити iPad`ами. 

Якщо Ви думаєте, що до використання “споживчих” приладів в медицині далеко, то подивіться на телефон. Він створювався зовсім не для медицини, але зараз кожного дня допомагає у роботі медиків. Дійшло до того, що компанії, такі як Philips об’єднують підрозділи з розробки побутових та медичних приладів.

Це не просто розвиток медицини та охорони здоров’я. Це те що називають disruptions (підривними інноваціями). Тепер ніхто не слухає аудіокасет, для цього досить смартфону або MP3-плеєра. Якщо людям буде зручніше робити ЕКГ дома, то в лікарнях це обстеження робитимуть у виняткових випадках.

Майже всі медичні прилади, які лікар використовує на амбулаторному прийомі можна замінити на девайси, під’єднані до смартфону. Той же Philps пропонує найбільш “мобільне” УЗД, що я бачив.

lumify-ultrasound-systems

Якщо у космосі використовують сенсорні екрани і програми, написані розробниками ігор, то чому не зробити це у медицині?

Володимир Хильчук

Володимир Хильчук

керівник проектів з цифрової медицини at Into-Sana
Досліджую технології, комунікації і лідерство в охороні здоров'я. Публікації у блозі — мій особистий погляд на майбутнє і теперішнє української медицини.
Володимир Хильчук
Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email