Контактні лінзи. Плюси та мінуси

Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

ОчіКонтактні лінзи – це чудова альтернатива окулярам, всі це добре розуміють.  Але все частіше лікарі-офтальмологи почали помічати негативні наслідки контактної корекції зору. Це дуже актуально для України, оскільки більшість наших співвітчизників користуються лінзами без консультації з лікарем. Та і навіть самі консультації обмежуються звичайною перевіркою зору та підбором лінз. Але крім цього є ще багато речей, знаючи які, можна попередити зайві проблеми з очима. Як, все таки, потрібно правильно підбирати контактні лінзи, і наскільки безпечний такий тип корекції зору? На всі ці питання я спробую відповісти.

Практично кожен, хто побачив світ без окулярів, не може стримати позитивних емоцій. Хтось щасливий, що може розглянути кожен листок на дереві, а хтось милується собою, розглядаючи в дзеркалі своє обличчя без окулярів. Ще достовірно невідомо, як лінзи впливають на здоров’я людей, але для нашого психологічного стану контактна корекція зору є гарною дозою допінгу.

Перевага контактної корекції зору

Лінзи дійсно дозволяють людям дивитись на світ по-іншому. Навіть найкращі окуляри все ж спотворюють оточуючу нас дійсність.Особливо це спотворення сильно помітно на розмірах предметів: наприклад, короткозорим людям, після того як вони надінуть лінзи, здасться, що все навколо стало менше. Але насправді все стане справжнього розміру.Крім того, люди, які довго носили окуляри, вперше здобувають повний огляд навколишньої дійсності: куди не глянь все видно і справа і зліва, і навіть зверху і знизу. Ті люди, які коли-небудь носили окуляри, прекрасно знають, як сильно запотівають скельця, коли заходиш з морозу в тепле приміщення. Їм також знайомо як сильно налипає сніг на оправі і його доводиться регулярно очищати. З лінзами такі проблеми ніколи не можуть виникнути. Великим плюсом є те, що з ними стає доступним ще одне велике задоволення – носіння сонцезахисних окулярів. Іноді виникають ситуації, коли контактній корекції іншої альтернативи немає. Наприклад, при серйозних порушеннях зору, коли не можуть допомогти навіть товсті скельця окулярів. Або коли дуже велика різниця в гостроті зору обох очей – у цьому випадку тільки лінзи зможуть допомогти очам бачити однакову картину навколишнього світу.

Недоліки контактної корекції зору

ЛінзаКонтактні лінзи, на жаль, також мають свої недоліки.  Головним з них є те, що не всім контактна корекція може підійти. Якщо ваші очі адаптуються до сторонніх тіл – значить все добре.  Але інколи  з’являється сильне подразнення, яке довго не проходить, а це призводить до дискомфорту та сльозливості. Якщо це не минає, то, скоріше всього, ви змушені відмовитись від контактної корекції зору. Що ж, можу вас запевнити, це буває дуже рідко.

Якщо очі добре приймуть лінзи, то це ще не може гарантувати відсутність алергії, інфекційного запалення, роздратування. Лінза є, перш за все, стороннім предметом, а око – це дуже чутливий орган, який легко піддається механічним пошкодженням.

Лінзи необхідно періодично міняти, а процедура ця виконується, природно, пальцями. Процедура це небезпечна, особливо для дітей і нетверезих дорослих. Постійне носіння лінз може привести до порушення газообміну в рогівці і пересихання очей. Що, у свою чергу, може привести тільки до випадання лінзи, а ось порушення газообміну в рогівці – до серйозних проблем.

Ерозія рогівки настає, коли використовується рвана лінза або коли під лінзу потрапляє якийсь бруд.  Якщо довго не знімати лінзи, може з’явитись набряк рогівки та синдром червоного ока. Як правило, причиною цього є неякісний розчин та тривале носіння лінзи. Для того, щоб запобігти таких неприємних наслідків, слід прислухатись до порад лікаря.

Як обрати контактні лінзи?

При покупці контактних лінз, в першу чергу, потрібно звернути увагу на їх гнучкий варіант. Причиною цього є не тільки та обставина, що лінзи з пластичного матеріалу є газопроникними, а й більш зручними і безпечними. Необхідність використання жорстких контактних лінз викликається тільки наявністю дуже важких випадків астигматизму.

Найпростіший варіант придбання лінз – це вибрати лінзи відомої торгової марки. Оскільки око дуже ніжний і дуже важливий для нас орган, не варто на ньому економити ;).

Всі лінзи можна розділити на три класи: стандарт, екологічний, комфорт. Стандартні лінзи відрізняються від інших строком носіння і терміном експлуатації. Якщо ваші очі дуже чутливі до носіння лінз, то вам доведеться знімати лінзи щоночі. Найчастіше очі ідеально сприймають середню тривалість носіння, яка становить два тижні.

Стандартні лінзи необхідно систематично міняти. Термін носіння стандартних лінз може бути від 1 місяця до 1,5 років. Краще співвідношення ціна-якість у стандартних лінз на півроку-рік. Екологічний клас лінз має всі ті ж якості, що й стандартний клас, але єдине що його відрізняє – це додатково нанесений шар, що захищає від ультрафіолету. Такі лінзи ідеально підходять для тих людей, які працюють перед комп’ютером.

Лінзи класу Комфорт можна носити тривалий час, навіть до трьох місяців. Лінзи цього класу коштують дорожче і їх відразу ж після зняття необхідно замінити на нові.

Я й сам задумуюсь змінити окуляри на лінзи, але потім розумію, що це не для мене. Мабуть, через те, що комплексів з приводу носіння окулярів я ніколи не мав. Лінзи – це не окуляри, які ви наділи і забули про них, лінзи – це дуже клопітка щоденна справа. 

На останок, навчальне відео, про те, як правильно надягати і знімати контактні лінзи:

Богдан Яловський

студент медичного факультету №1 at Вінницький національний медичний університет ім. М.І.Пирогова
Автор та засновник цього блогу. Незважаючи на всі складнощі, мені подобається вивчати медицину, здобувати нові знання. З кожним роком я все блище наближаюсь до гордого звання Лікаря України!
Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email