Клавіатурою по-реєстрах, або як заборонити довідки в поліклініці

Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Зробив пізнавальний матеріал про «електронні медичні картки» для видання healthnews.com.ua. Думаю, люди вже готові до нових технологій у своєму житті. Але чи готові до цього державні лікарні?

Світовий банк планує надати Україні фінансовий кредит розміром більше 200 мільйонів доларів США. Їх поетапно виділятимуть у рамках проекту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей».
Області України які отримують позику від Світового банку

В Україні 8 областей беруть участь у цій програмі. Світлина з сайту wb.moz.gov.ua

Зараз триває відбір локальних менеджерів проектів, консультантів, котрі займатимуться підтримкою змін в нашій охороні здоров’я. Міністр охорони здоров’я Квіташвілі вже анонсував на 2016 рік старт одного з компонентів цієї програми — Розвиток електронної охорони здоров’я (eHealth). Вона допоможе перенести лікарів та їх пацієнтів у світ сучасних технологій.

У галузі, де 25 років не відбулось жодних змін, вони можуть стати  ковтком повітря, яке приведе медицину до тями. Для медиків це стане новим викликом в отриманні нових комп’ютерних навичок. А для пацієнтів — можливістю нарешті забути про паперові записи, які подеколи роздувають амбулаторні картки до п’ятисантиметрової товщини.

Це також дасть поштовх розвитку вітчизняних програмних рішень. Адже стан економіки країни не дозволяє говорити про закупівлю іноземних програм. Суттєво здешевити продукт для внутрішньо ринку допоможуть напрацювання українських ІТ-компаній. Адаптувати продукт дешевше ніж створювати його з нуля.

Дайте лікарю комп’ютер і він сам з’ясує результати обстеження

Проте розвиваючи електронну медицину варто пам’ятати не тільки про електронну частину, але і про медичну. Успіх всієї системи та глибина її використання в охороні здоров’я залежить від задоволеності лікарів її роботою.

Проведене Американською медичною асоціацією дослідження показало, що рівень задоволеності лікарів у використанні електронних медичних систем впав з 61% до 34% за останні п’ять років. Такі показники говорять про обмеження потенційних можливостей електронних записів. Медики просто ігноруватимуть ініціативи, які їм не подобаються.

Потрібно скористатись досвідом роботи електронних медичних систем у США та  від самого початку працювати з відгуками та побажаннями лікарів. Дизайн програмних рішень (те що називають User Experience) має оптимізувати клінічний процес, а не перетворювати лікаря на машинку для заповнення різноманітних форм. Переносити всю паперову документацію в електронний вигляд не потрібно, а навіть шкідливо. Пацієнтам не принесе радості спостерігати, як лікар розбирається в комп’ютерній програмі, а не його захворюванні.

Якщо цього не можна виміряти — цього не існує

Інформаційні технології це більше ніж проста зручність. Їх використання в лікарнях зменшує кількість смертей та медичних ускладнень. Записи, які робить лікар до комп’ютерної системи, здатні підказати вірне дозування, час і порядок ведення. Медичні програми навчились сигналізувати про наявність протипоказань чи можливість поєднання препаратів виписаних різними спеціалістами.

Медичні інформаційні системи створені щоб накопичувати велику кількість даних, які неможливо опрацювати у ручному режимі. Звіти створюються автоматично та є чітким підґрунтям для управлінських рішень.

Збір даних про надані пацієнтам послуги, їх якість та отримання ним лікарських засобів дозволять аналізувати та прогнозувати потреби галузі майже в режимі реального часу. Це нарешті допоможе з’ясувати вартість конкретної «безкоштовної» медичної допомоги. Без такої системи про зміни у медицині годі думати.

Україні потрібно розв’язати не тільки технічні проблеми

Окрім фінансування електронної медицини, в рамках 20 мільйонної позики Світового банку планується реалізувати ініціативи з громадського здоров’я, комунікацій, реформування системи фінансування та “розбудову спроможностей”.

Ці кроки спрямовані на створення принципово нової системи роботи з інформацією, замість теперішнього хаосу медичних даних. Представники Світового банку говорять, що централізовані ресурси електронної медицини на рівні країни будуть доступні усім регіонам. Також вони братимуть участь у загальних ініціативах необхідних для реформування системи охорони здоров’я.

Використання грошей та підтримка Світового банку дають шанс змінити українську медицину. Проте характеристики деяких кроків викликають сумніви у їхній доцільності. Наприклад, створення в кожному регіоні реєстрів пацієнтів (переважно, з групи серцево-судинних захворювань). Експерти Реанімаційного Пакету Реформ порахували, що на подібні інформаційні «вдосконалення» в усіх областях-учасниках піде майже 7 мільйонів доларів. Це дивно, адже суперечить меті об’єднання та централізації медичних даних.

Також в рамках цього проекту не закладено механізмів визначення потреб фінансування та контролю за використанням наданих коштів. Якщо не ліквідувати ці ризики, то замість інформатизації процесів в охороні здоров’я, отримаємо комп’ютери з таким-сяким програмним забезпеченням і «цифровою бюрократією».

Електронну медицину, якою її обіцяють представники уряду та Світового банку, таким чином не побудуєш. А вона потрібна, щоб не чекати в черзі до реєстратури, звертаючись до будь-якої лікарні. Вільно подорожувати, не хвилюючись як отримати лікарняний у чужому місті.

Для цього треба якнайшвидше прощатись з привидом, що залишився від радянської медицини. Інформатизація в охороні здоров’я потрібна, як інтернет для свободи слова. Це не просто технічний прогрес, а реалізація базових демократичних свобод.

Володимир Хильчук

Володимир Хильчук

керівник проектів з цифрової медицини at Into-Sana
Досліджую технології, комунікації і лідерство в охороні здоров'я. Публікації у блозі — мій особистий погляд на майбутнє і теперішнє української медицини.
Володимир Хильчук
Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email