Все про каву. Користь чи шкода?

Поділитись:
Share on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

КаваКава відноситься до тих напоїв, які люблять і п’ють майже всі. Більшість людей починають свій день з чашечки кави, а деякі п’ють її впродовж всього дня. Чи небезпечно це? І, взагалі, чи настільки шкідлива кава, як багато хто вважає? А може від кави більше користі, ніж шкоди?

Важко визначити, де вперше з’явився цей напій, але існує думка, що його почали пити в провінції Ефіопії Кафа – звідси й походить назва.

За свою більш ніж тисячолітню історію кава обійшла всі країни і континенти, побувавши на сніданках як у сильних світу цього, так і простих обивателів. У 1995 році кава стала найпопулярнішим напоєм в світі. Більш ніж 400 мільярдів чашок випивається щорічно. Більш того, це – товар, що стоїть другим у світі після нафти.

Каву на Україні п’ють вже більше трьох століть. Вперше цей напій з’явився в Києві в кінці сімнадцятого століття. Цю традицію в Київ привіз шотландець Патрік Гордон, який деякий час був комендантом Києва.

Зараз існують безліч суперечок про те, наскільки шкідливий цей напій і чи є якась користь у його вживанні. Деякі вчені вважають, що він шкідливий тільки жінкам, інші ж вважають, що кава в помірних дозах дуже корисна. Сьогодні я хочу розповісти вам все про каву, принаймні те, що знаю сам.

Кава – це наркотик?

Головне, в чому звинувачують каву – це в можливості виникнення наркотичної залежності від неї. Багато лікарів дотримуються думки, що кофеїн – це наркотик, який може викликати серйозну психологічну і фізичну залежність. Інші вважають, що каву можна порівнювати з шоколадом. І кава, і шоколад збільшують рівень гормону щастя – серотоніну, який діє на центри задоволення в головному мозку.  Однак до категорії наркотичних речовин каву віднести все ж не можна. Лікарі вважають, що будь-які наркотики повинні володіти трьома властивостями: викликати звикання (тобто для досягнення ефекту, дозу потрібно постійно збільшувати), а також психологічну та фізичну залежність. Кава ж задовольняє лише одному з цих вимог: вона дійсно може викликати фізичну залежність (при повній відмові від кави у багатьох спостерігається головні болі, сонливість, загальмованість, розсіяність, дратівливість і нудота).  Але ці явища швидко минають, а тому припинити пити каву можна в будь-який момент.

Що занадто – то не здраво!

І все ж абсолютно нешкідливим напоєм каву назвати не можна. Лікарі не рекомендують її пити людям з ішемічною хворобою серця та атеросклерозом. Не рекомендується вона і при захворюваннях нирок, а також при підвищеній збудливості, безсонні, гіпертонії і глаукомі. Крім того, не варто пити каву дітям і літнім людям. Якщо 2 чашки кави в день можуть зняти втому, поліпшити увагу, збільшити швидкість реакції і фізичну витривалість, то великі дози (для кожної людини вони свої), навпаки, викликають підвищену дратівливість і нервозність.

Кава і серце.

Багато вчених стверджують, що зловживання кавою може істотно збільшити ризик серцевих захворювань. Так, якщо ви випиваєте в день більше 6 чашок кави, то ризик серцево-судинних захворювань збільшується у вас на 71%.

Кава і тиск

Якщо у вас підвищений артеріальний тиск (гіпертонія), то кавою вам краще не зловживати. Але ось чи може кава підвищити тиск у здорової людини? Хоча цей факт поки залишається спірним, мабуть, підвищитися воно все ж може. Але лише на короткий час, та й то лише з непривички. У тих, хто постійно п’є каву, цей ефект зникає.

Кава і вагітність

Питання про те, чи можна вагітним жінкам пити каву, все ще викликає суперечки вчених. Колись вважалося, що кава може викликати ледь не викидень. Зараз більш популярна точка зору, що ніякої катастрофічної шкоди кава на вагітну жінку і майбутню дитину не завдає.

Чи допомагає кава думати?

Молекула кофеїнуБільшість вчених сходяться на тому, що кава дійсно може підвищити працездатність, зняти втому і стимулювати розумову діяльність. За все це відповідає кофеїн, який покращує кровопостачання головного мозку. У чашці кави його зміст приблизно 90-150 мг. Крім того кофеїн знижує апетит і збільшує загальний обмін речовин, що сприяє розпаду жирової тканини.

Сублімована кава

На жаль, справжню каву в зернах ми п’ємо не часто. Зазвичай під словом «кава» мається на увазі баночка з його розчинною аналогом. На жаль, по своєму смаку і аромату вона дуже віддалено нагадує справжню каву. До речі, навіть винахідник розчинного напою швейцарський хімік Макс Моргенталлер вважав це своєю великою творчою невдачею.
Багато хто чомусь переконані, що кофеїну в розчинній каві менше, ніж у сьогоденні. Так от, все якраз навпаки! Розчинна за цим показником значно обганяє кави в зернах. Причому, чим якісніше і дорожче розчинна кава, тим більше в ньому кофеїну. Саме через це лікарі все ж рекомендують пити його якомога рідше, віддаючи перевагу справжній каві, звареного за всіма правилами. І смачніше, і для здоров’я корисніше!

На останок, хочу сказати, що і сам являюсь завзятим кавоманом, і не зловживати цим чудовим напоєм буває дуже складно 😉

Богдан Яловський

студент медичного факультету №1 at Вінницький національний медичний університет ім. М.І.Пирогова
Автор та засновник цього блогу. Незважаючи на всі складнощі, мені подобається вивчати медицину, здобувати нові знання. З кожним роком я все блище наближаюсь до гордого звання Лікаря України!
Поділитись:
Share on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone
 • Я от випиваюдві чашки кави на день – зранку і деколи ввечері. Це шкідливо? Чи доза допустима?

 • Я випиваю дві чашки в день, зранку і ввечері – це нормально? Чи забагато?

  • Богдан Яловський

   Я думаю, що це цілком нормальна доза. А якщо це справжня заварна кава, а не розчинний сурогат, то не просто не шкідливо, а й корисно 💡
   Не слід, звичайно, захоплюватись, якщо є якісь порушення з боку серцево-судинної системи.

   • Та ні, кава хороша, натуральна, заварна. Розчинну давно вже не вживаю.

 • ML

  П’ю нерозчинну. Правда не варену, а заперену. Зранку, тобто одну чашку. Не заважає поки що, хоча знаю як це “передоз”. Був час коли 2л підряд міцнющої випив. Скажу, що післявідчуття не з приємних.

  • Богдан Яловський

   2л міцної кави? Тобі пощастило, що все обійшлось без наслідків. Це шалений передоз, в першу чергу для серця.

   • ML

    Так і було 😐 більш не експерементуватиму

 • Михайло

  До речі на рахунок кави.Я сам завзятий кавоман.Перепробував вже декілька сортів і хочу сказати,що якщо споживати вміру (це не більше 2-3 чашок в день) і тільки натуральну,то виявляеться вона зовсім не шкідлива,а по деяких параметрах корисна.Якось читав досліди американських вчених.Наскільки вони правдиві-не можу констатувати.Саме головне з кавою – не зловживати! 😛

  • Богдан Яловський

   “Саме головне з кавою – не зловживати! ” – тут Ви на 100% праві. А от справжня кава зараз рідкість. Я от частенько попиваю розчинну, бо не маю змогу кожен ранок готувати справжню заварну каву. А останнім часом перейшов на цикорій, непогана альтернатива каві)

 • Катя Михайленко

  А яку каву Ви п’єте?порадьте, будь ласка, смачну і корисну!)

  • Богдан Яловський

   Я п’ю каву Kimbo, зварену в гейзерній кавоварці. Я звик до цієї кави ще в Італії (колись жив 2 місяці влітку), там її вживає більша частина населення, принаймні в Неаполі, де мені довелось побувати.
   Часу на приготування, звичайно, доводиться витрачати більше, ніж на розчинну, але воно того варте.

 • Сергей

  kievcoffee.com.ua

 • Деркач Роман

  “Лікарі вважають, що будь-які наркотики повинні володіти трьома властивостями: викликати звикання (тобто для досягнення ефекту, дозу потрібно постійно збільшувати), а також психологічну та фізичну залежність. Кава ж задовольняє лише одному з цих вимог: вона дійсно може викликати фізичну залежність”
  Мушу категорично не погодитись. Кава викликає психологічну залежність. Як відомо , її викликає будь що. Це просто як звичка, іноді майже рефлекс. Збільшення дозування також помітне серед кавоманів. І це пояснюється тим, що кава “роздовбує” нервову систему. Наче ломик бетон.
  Загалом, Богдане, блог гарний, дуже круто що є такі люди як Ти)
  Але не забувай що суб’єктивізм не личить Твоїй професії)

 • Pingback: Найкращі продукти, що допоможуть подолати відчуття занепокоєння – Моє здоров'я()