Карієс. Міфи та правда

Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Карієс зубів

Карієс – дуже поширене захворювання. Щоб пояснити суть цього недугу, варто сказати, що в перекладі з латинської “карієс” означає “гниття” – складний інфекційний процес, який руйнує тверду тканину зуба. Лікування карієсу довго років залишалося неможливим, з ним навчилися боротися порівняно недавно. Можливо саме тому навколо цього захворювання з’явилось так багато міфів.

Століттями вчені намагались дізнатись етіологію проблеми зубного гниття. Ще в I столітті н.е. римські лікарі висували свої теорії на рахунок виникнення карієсу зубів. Одну з них висунув Скрибоній, який вважав, що зуби руйнують “дурні соки”, що потрапляють в ротову порожнину разом з їжею.  Після цього було безліч гіпотез, які не були підтвердженні. В наш час етіолгія захворювання  відома – причиною є мікрофлора зубного нальоту.

Міфи:

1. Якщо їсти багато солодкого, виникає карієс. 

Частково це правда. Але дослідження ролі вуглеводів у виникненні карієсу показали, що вся справа у часі їх перебування в ротовій порожнинні після прийому їжі. Солодкі напої, цукор, кондитерські вироби, шоколад швидко розчиняються слюною та вимиваються. А от складні вуглеводи, що мыстяться в хлібобулочних виробах, в м’ясі та фруктах потребують більше часу для перетравлення, тому їхнє розчеплення починається в роті. Але в цьому процесі беруть участь вже не просто ферменти слини, але й мікроорганізми, продукти виділення яких є одним із факторів виникнення карієсу зубів.

2. Молочні зуби лікувати не обов’язково.

Підркіплюють цей міф ствердженням, що, мовляв, молочні зуби все одно випадуть.  Але не потрібно забувати, що молочні зуби випадають за рахунок фізіологічного розсмоктування кореня. Під ними завжди знаходяться постійні зуби.  По цій причині карієс у дітей повинен лікуватись, в іншому випадку, можливі серйозні порушення постійних зубів.

3. Карієс – спадкова хвороба.

Звичайно це міф. Але все ж, доля правди в цьому є. Оскільки зубна емаль формуєть ще в ембріональному періоді, можливо що інфекційні хвороби, порушення мінерального обміну, токсикози вагітної жінки вплинуть на стан здоров’я зубів дитини.

4. Здорові зуби – біла емаль.

Ні. Білизна зубів ніяк не впливає на їх  міцність та здоров’я. Абсолютно білих зубів в природі не існує.

5. Лікувати карієс не варто, краще видалити вражений зуб.

Звичайно це не вірне ствердження. Видалення зуба з часом призведене до зміщення сусідніх, що негативно відзначиться на зовнішньому вигляді зубів та жуванні. Тому краще лікувати зуб, якщо це можливо.

6. Діти більш схильні до захворювання карієсом.

Ні, карієс у дітей виникає не частіше, ніж у дорослих . Діти звичайно менш захищені від хвороботворних бактерій, але найбільш вразливі до карієсу люди похилого віку. Оскільки м’язки слабшають, краї ясен відступають від зуба. Через це бактеріями простіше потрапити до кореня зуба.

Карієс

Лікування карієсу

Стоматолог визначає ступінь розвитку карієсу зубів і виберає відповідний спосіб лікування. При цьому, чим раніше розпочато лікування, тим краще. Для лікування карієсу в стадії плями досить провести ремінералізацію (відновлення достатньої кількості мінералу) за допомогою спеціального розчину. При поверхневому, середньому і глибокому карієсі проводять обробку каріозної порожнини з наступним пломбуванням.

Але, звичайно, найкращий спосіб уникнути проблеми з зубами – регулярно слідкувати за гігієною ротової порожнини.

Богдан Яловський

студент медичного факультету №1 at Вінницький національний медичний університет ім. М.І.Пирогова
Автор та засновник цього блогу. Незважаючи на всі складнощі, мені подобається вивчати медицину, здобувати нові знання. З кожним роком я все блище наближаюсь до гордого звання Лікаря України!
Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email