Енергетичні напої – всі “за” та “проти”

Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Energy drinkПриродні джерела додаткової енергії для людини були відомі з давніх-давен. Звичайно, одним із самих поширених був і залишається кофеїн.

Кофеїн містився у різних напоях. І в кожного народу вони були свої. Джерелом кофеїну в Індії і країнах Близького Сходу була кава; в Китаї, Індії і Південно-Східної Азії – чай; в Америці – рослина йерба мату і горіхи кола і т.д. Крім того, в історії є приклади використання більш сильних стимуляторів, таких як кущ кока в Південній Америці, ефедра і ката – в Азії. Жителі Монголії і Сибіру використовували женьшень, елеутерокок, аралію та інші стимулюючі рослини.

Час не стоїть на місці, а тому потреби людини в кофеїні збільшились. І тут на зміну традиційним напоям, що містять кофеїн, приходять синтетичні енергетики. Виробники енергетичних напоїв стверджують, що їх продукція не приносить шкоди, обіцяючи приплив сил, бадьорість і піднесений настрій. Але при цьому вони рекомендують обмежитися однією-двома баночками на добу.

Energy drinkРекламують їх як засоби боротьби з втомою, що допомагають активному способу життя, стимулюють розумову діяльність і т.д. Але чи так це насправді? Спробуємо розібратись.

У порівнянні з кавою енергетичні напої володіють рядом незаперечних переваг. Але шкоди від енергетичних напоїв набагато більше. Отже, які плюси:

 • Енергетичні напої містять комплекс вітамінів і глюкози, яка всмоктується в кров, вступаючи в окислювальні процеси і виробляючи необхідну енергію для мозку, м’язів і інших життєво важливих органів.
 • Переважна більшість енергетичних напоїв газовані, що прискорює їх всмоктуваність і вплив у порівнянні з кавою.
 • Ефект бадьорості після вживання енергетичного напою (3-4 години) триває в 2-3 рази довше, ніж після кави (1-2 години).
 • Вживання енергетичного напою можливо в ситуаціях, де можливості вживання кави відсутні, наприклад, на танцполі, в автомобіл і т.д.

Також, варто звернути увагу на склад цих “чудо” напоїв:

 • В першу чергу – це кофеїн, його містять всі енергетичні напої без винятку. Про вплив кофеїну на організм людини я вже писав в статті “Все про каву. Користь чи шкода?”.
 • Карнітин – один з компонентів клітин людського організму, сприяє окисленню жирних кислот.
 • Матеін – витяг з південноамериканського зеленого чаю “мате”, заглушає відчуття голоду і допомагає в зниженні ваги.
 • Женщень і гуарана – лікарські рослини тонізуючого властивості, сприяють очищенню печінки і виведенню з клітин молочної кислоти.
 • Вітаміни групи “В” – нормалізують роботу нервової системи і головного мозку.
 • Також до складу енергетичних напоїв входять мелатонін і таурин, але вченими поки не до кінця вивчений вплив цих речовин на організм людин.

Що ж, на перший погляд немає нічого загрозливого для здоров’я людини. Але все ж, медики застерігають любителів енергетичних напоїв і радять утримуватися від частого їх вживання. Максимальна доза – 0,33 л в день. Так в чому ж полягає їх шкода?

 • В результаті вживання енергетичних напоїв підвищується артеріальний тиск і рівень цукру в крові.
 • Сам енергетичний напій не насичений енергією, а витягує її з внутрішніх резервів людського організму.
 • Після закінчення дії енергетичного напою настає втома, дратівливість, безсоння і депресія.
 • Кофеїн, що міститься в енергетичному напої, виснажує нервову систему, і, крім того, викликає звикання.
 • Вітамін “В”, що міститься в енергетичному напої викликає тремтіння в руках і ногах, а також прискорене серцебиття.
 • Практично всі енергетичні напої висококалорійні.
 • При передозуванні енергетичними напоями виникають побічні ефекти – нервозність, психомоторне збудження і депресивний стан.

Але не так страшні «енергетики в чистому вигляді», як ті, що містять алкоголь. Ось де бомба сповільненої дії! Виробники стверджують, що вміст алкоголю в напоях мінімальне і не завдасть шкоди здоров’ю. Ну, а якщо випити штук із десять баночок? Скільки ви отримаєте алкоголю? Адже якщо ви будете пити на вулиці горілку склянкою, то громадськість назве вас алкоголіком, а от якщо енергетичний напій, то ви «модна» людина. Але ж випивши енну кількість баночок напою, ви отримаєте таку ж кількість алкоголю! А сп’яніння ви не відчуєте. Алкоголь призводить до розслаблення, а кофеїн бадьорить, в результаті він «маскує» дію алкоголю. Людина, не відчуваючи небезпеки, сідає за кермо, і наслідки можуть бути трагічними.

Також пропоную відео на цю тему. Дивіться та робіть висновки.

Підписуйтесь на оновлення блогу та слідкуйте за свіжими публікаціями.

З повагою, Богдан Яловський.

Богдан Яловський

студент медичного факультету №1 at Вінницький національний медичний університет ім. М.І.Пирогова
Автор та засновник цього блогу. Незважаючи на всі складнощі, мені подобається вивчати медицину, здобувати нові знання. З кожним роком я все блище наближаюсь до гордого звання Лікаря України!
Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email