Чи вірити електронним термометрам?

Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Температури людини простий і точний показник здоров’я. Коли хворіємо чи погано себе почуваємо важливо точно визначити температуру тіла. Від цього залежать подальші кроки людини — полежати під ковдрою з теплим чаєм, чи телефонувати в лікарню, якщо цифри на термометрі не вселяють оптимізму.

Особливо важливим є спостереження за температурою у дітей. Адже кожна третя дитина, батьки котрої звертаються за медичною допомогою має ознаки підвищена температура. 

termometer photo

Щоб розуміти як проходить захворювання і яке потрібно лікування потрібно вимірювати температуру не лише в момент огляду, а й впродовж перебігу хвороби та лікування. Тому визначення лихоманки повинно бути точним, надійним для осіб будь-якого віку.

Традиційно, найпопулярнішим способом визначити температуру є звичайні ртутні термометри. Їх звикли вважати надійними і дуже точними. Проте Американська академія педіатрії рекомендує зменшувати їх використання через ризик отруєння ртуттю і можливі поранення через пошкодження склом.

Також ртутні термометри зовсім не підходять для використання у дітей. Найперше, час вимірювання сягає приблизно 7 хвилин. І якщо для дорослого посидіти рівно з холодною скляною штукою під рукою — ще можливою. То дітям така процедура зовсім не до вподоби. З мого особистого досвіду вимірювання температури в доньки, потрібно було показати вимірювання на собі, потім на ведмедику, і слонику. Але і така вистава не завжди мала успіх — коли дитина хворіє, вона погано почувається, вередує, їй зовсім не подобається нерухомо лежати з термометром.

Електронні контактні термометри працюють за схожім принципом. Вони звісно швидше вимірюють температуру, але показники дуже різняться від вимірювання до вимірювання. Причини у незначному зміні положення термометра. Важливо щоб він був якомога ближче до судин, які проходить близько до шкіри в цій ділянці. Зміщення на пару сантиметрів дасть геть інші результати. Більша тривалість вимірювання здатна підвищити точність вимірювання. Але ж знову — це час декількох хвилин.

Нові технології — старі проблеми

Завдяки новим і точнішим сенсорам в різноманітних пристроях їх почали використовувати в найрізноманітніших пристроях. Не оминули виробники і термометрів. Тому спробуємо розібратись з відносно новим типом термометрів, які оцінюють температуру тіла за показниками інфрачервоного випромінювання. Людина здатна його відчувати шкірою, як звичайне тепло.

Вони бувають різних типів. Наприклад, призначений для визначення температури барабанної перетинки. Такий тип термометрів ще називають вушними, оскільки вони місять спеціальні адаптери для вушного каналу.

Інші — це безконтактні термометри, призначені для оцінки температури в скроневій області. Для цього виробники рекомендує провести на відстані близько сантиметра над поверхнею шкіри, починаючи від середини лоба до скроні.

Їхні переваги у відносній безпеці перед вушними, оскільки не потрібно вводити інструмент вушний канал. Особливо це актуально для немовлят, в яких вушний канал короткий і вузький.

Користуємось перевіреним, але готуємось до нового

Такі термометри з безконтактним вимірюванням є безпечнішими та зручнішими, ніж інші способи визначення температури. Але потрібні клінічні дослідження, для підтвердження вірності показників такого виду термометрів. Також врахуйте, що показники температури в нормі відрізняються у різних зонах вимірювання, а при лихоманці швидкість підйому температури буде теж різною.

В ідеалі, батьки та медичні працівники мають використовувати однаковий тип термометрів та той же спосіб вимірювання тіла. Тоді їхні показники можна порівнювати, і визначити перебіг хвороби.

Використання інфрачервоних термометрів — швидкий спосіб визначити підвищену температуру у дитини, якщо батьки занепокоєнні її станом. Але точність вимірювань не дозволяє рекомендувати інфрачервоні термометри для критично хворих пацієнтів. Тобто, вони точно скажуть, що температура тіла у нормі, але можуть показувати дані з похибкою при високій температурі.

Володимир Хильчук

Володимир Хильчук

керівник проектів з цифрової медицини at Into-Sana
Досліджую технології, комунікації і лідерство в охороні здоров'я. Публікації у блозі — мій особистий погляд на майбутнє і теперішнє української медицини.
Володимир Хильчук
Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email