Аускультація легень

Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Аускультація легеньСьогодні, коли я готувався до пари з терапії, у мене виникла ідея створити рубрику “Студенту”. І розпочати доведеться з такої непростої теми як аускультація легень. Непростої в тому плані, що навчитись розрізняти аускультативні звуки самому, без допомоги спеціаліста, дуже важко (особливо, якщо ти це робиш вперше), тому потрібно багато часу приділити практиці та почути приклади усіх звуків, що виявляються в нормі та при паталогії.

Аускультація – являє собою метод, який грунтується на вислухуванні звуків на окремих ділянках людського тіла з наступним аналізом результатів. Разом з перкусією, аускульація є основним методом об’єктивного обстеження. Звуки, які ми чуємо при вислуховуванні виникають в організм самостійно внаслідок напруження тканин органів при їх функціюванні. Звуки при цьому можна почути за допомогою прикладання вуха до тіла (безпосередня аускульація) та за допомогою спеціальних пристроїв – стето- та фонендоскопів (опосередкована аускульація). Безпосередня аускультація в медицині майже не використовується, тому що опосередкована ефективніша та дає змогу почути звук в найменших ділянках.

Основні правила аускультації легень (за А.В. Єпішін):

 1. Грудна клітка повинна бути достатньо оголена, оскільки шарудіння одягу і білизни заважають диференціації звуків.
 2. Тертя волосся під стетофонендоскопом може викликати побічні звуки, тому місця з волосяним покривом повинні бути попередньо змочені водою чи жиром, що важливо для початківців в освоєнні цього методу.
 3. В приміщенні, де проводиться вислуховування, повинна бути максимально можлива тиша і оптимальна температура, оскільки фібрилярні скорочення м’язів, зумовлені холодом, можуть симулювати патологічні звуки.
 4. Стетофонендоскоп повинен прилягати до тіла обстежуваного щільно, всім краєм слухавки, але безболісно.
 5. Пальці, що притримують слухавку, повинні бути чітко зафіксовані, щоб не утворювалось шарудіння.
 6. Положення лікаря і хворого регламентуються (як і при перкусії) в першу чергу станом останнього, а також тими умовами, в яких проводиться аускультація.

Підготовчий період. 

Адаптація до тиші

Всім відомо, що зір адаптується до темряви, але мало хто помічав, що і наш слух має ж таку здатність по відношенні до тиші. Про це потрібно пам’ятати, коли Ви йдете оглядати хворих після гучної розмови, аускультуєте і не  помічаєте очевидних ознак хвороби. Тому дуже важливо, перед тим як проводити аускультацію хворих, побути в тиші не менше 5 хвилин. За даними експертів така методика в 2-3 загострює слух.

 Основний етап аускультації легень

Точки аускультації легеньДля того щоб виявити паталогічні зміни в легенях потрібно провести порівняльну аускультацію в симетричних ділянках правої і лівої легені у вертикальному положенні хворого (сидячи або стоячи).

Вислуховування проводять починаючи з верхівок в симетричних ділянках справа і зліва, ззаду та в бокових відділах.

Завдання першого етапу:

 • Визначити характер основного дихального шуму у всіх відділах легень.
 • Визначити наявність або відсутність додаткових дихальних шумів.
 • При виявленні патологічних змін орієнтовно визначити їх характер і локалізацію.

Коли основні показники в межах норми (везикулярне дихання, відсутність додаткових дихальних шумів) на цьому аускультація легенів завершується.

При виявленні на основному етапі будь-яких патологічних ознак, аускультація легень продовжується додатково, для уточнення основних та додаткових дихальних шумів.

Основні дихальні шуми

 1. Везикулярне дихання (альвеолярне) – в нормі завжди вислуховується над легеневою тканиною. Звук виникає внаслідок коливання еластичних стінок альвеол. В нормі вислуховується протягом всього вдиху (сприймається я звук “ф”) і на початку видиху. 
 2. Бронхіальне дихання (ларинготрахеальне) –  грубе і вислуховується в обидві фази дихання з тією особливістю, що видих грубіший і триваліший, ніж вдих. Його можна зімітувати, вимовляючи звук “х” відкритим ротом. Виникає в гортані, коли повітря проходить через голосову щілину, в результаті чого виникають коливання еластичних голосових зв’язок. В нормі такий тип дихання вислуховується над гортанню та в місці проекції на грудну клітку біфуркації трахеї. Поява бронхіального дихання в інших ділянках вказує на патологічний процес в легенях. В такому випадку говорять про патологічне бронхіальне дихання.

 Додаткові дихальні шуми

 1. Хрипи – додаткові дихальні шуми, що виникають в трахеї, бронхах і з’єднаних з ними порожнинах внаслідок пересування і коливання сторонніх мас (харкотиння, ексудат, трансудат, гній, кров, тощо).
 2. Крепітація –  на відміну від хрипів виникає в альвеолах в момент їх розлипання на вдисі при наявності на їх поверхні рідини. Вона нагадує тріск подібний тому, який отримують при розтиранні пучка волосся біля вуха. Вона переважно вислуховується в перші дні пневмонії і на початку одужання (стадія розсмоктування).
 3. Шум тертя плеври  може з’явитися при втраті плеврою природної гладкості, при зникненні фізіологічної мастила, що буває при різкому зневодненні, гіповітамінозах, а також при запальних змінах листків плеври (т.зв. сухий фібринозний плеврит). Шум тертя плеври може вислуховуватися в початковий і кінцевий періоди ексудативного плевриту. При вторинному ураженні плеври (пневмонія, інша патологія), шум тертя плеври може поєднуватися аускультативно з проявами основного захворювання. Шум тертя плеври нагадує шурхіт потирання долонь, хрускіт снігу. Його чути на вдиху і видиху, причому може не повністю збігатися з фазами дихання.

Для кращої візуалізації пропоную переглянути відео на тему “Аускультація легень“.

P.S. Якщо хтось має якісь доповнення чи зауваження – пишіть в коментарях.

З повагою, Богдан Яловський.

Богдан Яловський

студент медичного факультету №1 at Вінницький національний медичний університет ім. М.І.Пирогова
Автор та засновник цього блогу. Незважаючи на всі складнощі, мені подобається вивчати медицину, здобувати нові знання. З кожним роком я все блище наближаюсь до гордого звання Лікаря України!
Поділитись:
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email